Makaleler » Blog » Dar Bir Odayı Boyayla Nasıl Geniş Gösterirsiniz?

Dar Bir Odayı Boyayla Nasıl Geniş Gösterirsiniz?

Dar Bir Odayı Boyayla Nasıl Geniş Gösterirsiniz?


Dar bir odayı geniş göstermek söz konusu olduğunda boya, mekânsal bir yanılsama yaratmaya ve dar alanlarda tünel hissinden kaçınmaya yardımcı olmak için en iyi araçlardan biridir. Dar mekânda kullanılan farklı ton ve renkler mekânın daha büyük ve daha geniş olduğuna inandırmak için iyi bir seçenektir.


Yatay Çizgileri Deneyin
Dar bir odadaki yatay şeritler, alanı daha geniş hissettirmeye yardımcı olur. Duvar boyunca yatay olarak boyanmış basit şeritler, odayı daha büyük hissettirmek için harika bir boyama tekniğidir. Dar bir oturma odasındaki yatay çizgiler, gözü dışa doğru çeker ve duvarların gerçekte olduğundan daha uzakta görünmesini sağlar. 


Alanı Tek Renge Boyamak
Duvarlarda ve tavanda tek bir renk kullandığınızda, alan sürekli ve kesintisiz görünebilir ve odanın olduğundan daha geniş görünmesine yardımcı olur. Bu etkiyi yaratmak için duvarlarda kullanmak istediğiniz renk türünü dikkatlice düşünün. Aydınlık ve havadar bir oda için soluk mavi sonsuz gökyüzünü hatırlatmaya çalışırken sakinleştirici bir etki hissettirir.
Alan yanılsaması yaratmanın bir başka yolu da boyayı tüm duvar boyunca ve tavan boyunca sürmektir. Yatay yerine dikey çizgilerin kullanılması, genellikle genişlik yerine yükseklikle ilişkilendirilir, ancak sahip olduğunuz alandan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir.


Mimari Özelliklerden Yararlanın 
Dar odanızdaki aksesuarlardan en iyi şekilde yararlanın. Odanın çevresine dikkat çekmek ve alanın kapladığı alanı vurgulamak için duvarları farklı bir tonda boyayın.  Örneğin beyaz duvarlarda gözü yönlendirmeye yardımcı olmak için zeytin yeşili boya kullanarak, gözü mekânın etrafına yönlendirebilirsiniz.


Uzaktaki Duvarı Daha Koyu Tonda Boyayın
Yan duvarları daha açık bir tonda tutarken odanın uzak tarafındaki duvarı koyu kontrast bir renge boyamak, odanın daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın, koyu renkler kaybolur, bu nedenle bir alanı genişletmek için mükemmel bir hiledir.


Mobilyanızı Doğru Seçin
Dar bir odada büyük mobilyalar kullanmak odayı daraltacağı gibi aynı zamanda karmaşık bir görüntü oluşturabilir. Keskin köşeli mobilyalar oda içerisinde sert geçişlere neden olacağından doğru bir seçim değildir. Dar odanızda gereksiz eşya bulundurmamaya özen gösterin. Bütün bir parça görüntüsü verecek köşe takımı mobilyalar iyi bir seçim olabilir. Örneğin Valencia Köşe Takımı dar odanızın her noktasına uyabilecek tasarım ve görselliğe sahiptir.


Renk Engellemeyi Deneyin
Duvarda koyu renkli bloklar oluşturarak dar görüntü imajını dağıtabilirsiniz. Renk engelleme, duvarda katı kontrast renkler ve şekiller oluşturmak için boyayla yapabileceğiniz bir tekniktir. 


Tavan Boyası
Dar bir odayı boyarken, duvarları görsel olarak kıracak, bakışlarınızı odanın arkasına yönlendirecek ve alanın daha az dar görünmesine yardımcı olacak tavan boyası düşünebilirsiniz. 


Duvarın Alt Bölümünü Boyayın
Bu eski bir boya tekniği olsa da bugün hala etkisini korumaya devam ediyor. Duvarların alt bölümünü ikiye bölerek farklı bir zaman geçişi yapabilirsiniz.


Çok Amaçlı Mobilyalara Yer Verin
Küçük odalardaki en büyük sorun alanın yetmiyor olmasıdır. Bu nedenle çok amaçlı mobilyalar iyi iş görebilecektir. Örneğin baza şeklindeki kanepeler iyi bir depolama alanı olacaktır ve mekân içindeki kalabalıkların ortadan kaldırılabilmesi için iyi bir çözümdür.


Raflardaki Renk Uyumuna Dikkat
Duvarlardaki renk karşımı ve aksesuarlar odanın dar görünmesine neden olabilir. Bunun için raflar mekan içindeki önemli toparlayıcılardır. Görsel açıdan şık ve düzgün bir oda istiyorsanız raflar sizin için kullanışlı bir çözüm olacaktır.
Oturma odanız ve salon için şık koltuk takımları tasarımlarımızı https://www.mobilyaseti.com  adresimizi ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim