Makaleler » Blog » Minimalist Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Minimalist Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yaşadığınız mekanda daha fazla konfor ve daha fazla sadelik istiyorsanız minimalist tasarımın etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yoğun bir günün ardından dinlenebileceğiniz ve yorgunluğu üzerinizden atabileceğiniz bir mekan dizayn etmek yaşam kalitenizi büyük oranda artıracaktır. Minimalist dekorasyonda dikkat edilmesi gereken püf noktalara sadık kaldığınızda ise radikal bir değişimle bunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Kalabalık Eşyalarınızdan Kurtulun

Minimalist salon dekorasyonu yapılırken değişmez kural az eşyalardır. Çünkü daha az eşya demek daha ferah bir ortam demektir. Salonda bulunan kalabalık eşyalarınız varsa onları çıkartın ve yer açın. Çok fazla aksesuarlarda yine bu tip bir dekorasyonda doğru olmayacaktır. İyi bir program ve planlama yaparak salonunuzda istediğiniz mobilyaları kolaylıkla yerleştirebilirsiniz. Düzenlemenizi ne kadar iyi yaparsanız içerideki ferah ortamı kolayca yakalayabilirsiniz.

Açık Renkler Kullanın

Minimalist dekorasyonda renklerde çok önemlidir. Salonu dekore ederken seçeceğiniz renklerin açık olmasına ve bu sayede gün ışığının içeri girmesine imkan sağlamış olursunuz. Özellikle perde ve tül seçerken ince olanları tercih etmelisiniz. Bu sayede mekanın daha aydınlık olmasını sağlamış olursunuz. Minimalist dekorasyonda mobilya seçimi de size bağlıdır. Köşe koltukları son zamanlarda daha modern bir duruş sağladığından dolayı tercih ediliyor. Özellikle bu tip mobilyaların fonksiyonel bir şekilde dizayn edilebiliyor olması ise kullanım kolaylığı sağlıyor.

Köşe koltuğu alırken kumaşın rengini açık seçmeye dikkat etmelisiniz. Koltuk yanında kullanabileceğiniz şık yan sehpalar ve ortada kullanacağınız bir orta sehpa şık bir salon oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Modüler ve yataklı olan parçalar hem alanın büyük olmasını sağlarken aynı zamanda saklama alanı için size daha fazla yer sağlamış olacaktır.

Salonun zeminine gelindiğinde ise her tarafı kaplamayan halılara yönelmelisiniz. Şık ve küçük bir halı bu tip dekorasyon için yeterli olacaktır. Zemin dekorasyonun genel görünümüne çok önemli etki sağlayacak ve ortamın daha kusursuz görünmesini sağlayacaktır.

Zıt Renkleri Değerlendirin

Zıt renkler birbirini çok güzel tamamlayabilir. Açık tonlar kullanıyor olsanız da aksesuar seçerken daha koyu renklerden yararlanabilirsiniz. Örneğin renkli kırlentler bu tip bir salon için güzel duracaktır. Duvarınızda kanvas bir tablo ise mobilyalarınızı daha fazla ön plana çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Minimalist Dekorasyonda Aydınlatma Nasıl Olmalı? 

Minimalist salon dekorasyonunda aydınlatmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için işe avize seçimiyle başlamalısınız. Büyük şık bir avize ortamı daha iyi aydınlatacağı gibi dekorasyonunuzu da daha görünür hale getirecektir.

Sonuç olarak minimalist salon dekorasyonu yapmak istediğinizde yeterince az olan eşyayı değil gereksiz olan eşyaları uzaklaştırmanız gerekiyor. Sakinlik hayatınızı daha basitleştireceği gibi sizi daha dingin bir hale getirecektir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim