Makaleler » Blog » Misafirleri Ağırlamak İçin Davetkar Bir Yemek Odası

Misafirleri Ağırlamak İçin Davetkar Bir Yemek Odası

Birçokları için yemek odası, insanların her gün gündelik yemekler için bir araya geldiği ve tatiller, kutlamalar ve akşam yemeği partileri için aile ve arkadaşları davet ettiği evin kalbidir. İster uzun bir yemek masası içeren büyük bir resmi yemek odanız, ister mutfağın yanında rahat bir köşeniz veya büyük salonda ayrılmış bir alanınız olsun, aile üyelerine hizmet etmek ve misafirleri ağırlamak için rahat yemek odası mobilyaları bulabilirsiniz.

Doğru Yemek Odası Masasını Seçin

Yemek odası masaları, geniş veya dar bir oda için farklı tasarımlara sahiptir. Dikdörtgen yemek masasını, büyük bir salonda kullanabilirsiniz. Yuvarlak bir masa, daha küçük bir alanda veya kare bir odada güzel olacaktır.  

İster açılır kapanır ister kendi kendini saklayan kanatlara sahip bir masa ile oturma alanınızı genişletebilirsiniz.  Seçiminizi yapmadan önce, her bir kişiye masa üstünde en fazla alan sağlayacak kadar yeriniz olduğundan emin olun.  

Rahat Sandalyeler 

Yemek odası takımı alırsanız sandalyeler masa ile uyumlu olmalıdır. Daha eklektik bir görünümden hoşlanıyorsanız, masanıza benzer bir tarza sahip sandalyeler seçebilirsiniz. Satın almadan önce sandalye oturma yerlerinin masa ile orantılı olduğundan emin olun.

Ara Sıra Parçalar Ekleyin

Temel yemek odası mobilyalarına sahip olduğunuzda, yemek odanıza rahatlık ve stil katan ara   parçaları düşünebilirsiniz. Mesela aynalı bir dolap hem saklama alanı oluşturacak hem de yemek masasını tamamlayacaktır.

Son Dokunuş

Yemek odanızı işlevsel ve davetkar hale getirmek için doğru mobilyalara sahip olduğunuza göre, odaya biraz canlılık katmanın zamanı gelmiştir.  

 Yemek odası özellikle salonda kullanılıyor olduğundan salonu bir bütün olarak ele almanız gerekiyor. Duvarlardan perde seçimine ve halıdan duvardaki çerçeveye varıncaya kadar her şeyin birbirini tamamlıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Salonlar genellikle misafirleri ağırladığımız alanlarımız olduğundan dolayı burada gösterişi biraz daha abartmak sorun olmayacaktır. Abartacağınız parçalar konusunda ne kadar seçici olursanız ortamın şıklığını da o kadar çok artırmış olursunuz. Örneğin yemek masası üzerinde sarkan bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Aydınlatma bazen taşlı olan bir modelle yapılabilirken bazen de metal ayaklarla da yapılabilir. Buradaki seçimi belirleyecek olan ise sizin mobilya tercihleriniz olacaktır. Eğer modern bir yemek odası takımı seçmişseniz o zaman aydınlatma konusunda sınırlarınızı daha fazla zorlayabilirsiniz.

Salonunuz güneşi doğrudan almıyorsa aydınlatma konusunu tekrardan değerlendirmenizde fayda var. Göbekli bir avize tercih edebileceğiniz gibi isterseniz spotlarla da daha spor bir ambians oluşturabilirsiniz.

Kısacası evin en görkemli ve davetkar yeri olması gereken salon konusunda sınırlarınızı kendi karakteriniz çerçevesinde daha fazla zorlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim