Makaleler » Blog » Oturma Odalarınız İçin Tercih Edebileceğiniz Köşe Takımları

Oturma Odalarınız İçin Tercih Edebileceğiniz Köşe Takımları

Yaşam alanı içinde en çok bulunduğunuz yer adından da anlaşılacağı gibi oturma odasıdır. Günün yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz bu alan ne kadar konforlu ve şık olursa bu hem bedenen hem de ruhen sizin daha iyi dinlenmenize imkan sağlayacaktır.  

Oturma odası dekorasyonu kişinin kendi tarzına ve stiline göre değişkenlik gösterir. Bunun için bir evden bağımsız olabildiği gibi evin bütünleyici bir parçası da olabilir. Oturma odasında şıklığa önem verenlerin ise tercih ettiği farklı koltuk modelleri vardır. Doğal olarak bunlar arasında köşe takımları da bulunuyor. 

Köşe takımları bazılarının hiç sevmediği ama bazılarının çok sevdiği eşya gurupları arasında yer alır. Çok sevilmesinin en önemli nedeni odayı olduğundan daha büyük göstermesi, odayı daha şık hale getirmesi ve evin genel dokusuna etki etmesidir. Sevilmeme nedeni ise her ne kadar büyükte olsa normal koltuklar kadar oturma konforuna ulaşamıyor olmanızdır. 

Eskiden köşe takımları biraz daha belli başlı tasarımlara göre yapılırken bugün ortasında telefon şarj edebildiğiniz modellere kadar gelmeyi başarmıştır. Bu nedenle evinize bir köşe koltuk takımı almayı planlıyorsanız araştırmalı ve en iyisini en fonksiyonelini seçmeniz gerekir. 

Mobilya Köşe Takımı Çeşitleri 

Bir insanın oturma odasında aradığı en önemli özellik dinlenebilmenizi sağlayacak bir mekan olmasıdır. Dolayısıyla koltuklar mutlaka rahat olması gerekir. Köşe takımları daha az insanın oturmasına izin veriyor gibi düşünülse de aslında oturma konforu en üst seviyede olan koltuk modelleridir. Dolayısıyla akşam işten eve geldiğinizde koltuğa uzandığınızda ya da oturduğunuzda ne kadar rahat hissettiğinizi anlarsınız.  

L köşe takımları duvar dibinden diğer duvara uzanacak şekilde tasarlanmış olduğundan dolayı rahat olmasının yanı sıra alandan tasarruf edilmesine imkan sağlar. Koltuğun modeline göre boş alan bırakılmaması sağlanabilir. L köşe takımları özellikle küçük odalar için oldukça idealdir. 

Oturma odasında köşe takımı tasarımlarının farklı üretildiğini söylemiştik. Örneğin geniş bir odanız varsa U tasarım bir köşe takımı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem orta alanı daha açık bırakmış olursunuz hem de oturacak yer alanını daha fazla açarsınız. 

Bir diğer köşe takımı da sedir modelidir. Bu tip modeller de konfor ikinci planda tutulur ve daha çok odaya karakter kazandırılması sağlanır. Doğal bir tasarım elde edilmesi için oda içerisinde kullanılan eşyalardan tutunda tekstil ürünlerine varıncaya kadar hepsinin en iyi şekilde seçilmesi gerekir. Aksi takdirde istenilen görüntü oluşturulmayacağı gibi konforsuz ve zevksiz bir oda tasarlanmış olacaktır. Sedir tipi köşe takımlarında ana gövdeden oluşan üç parça kullanılır ve otantik bir hava estirilmek istenir. 

Köşe Takımı Kullanmanın Avantajları 

Köşe takımı kullanmanın kendi içinde bir takım avantajları vardır. Bunların en başında da mekan içerisinde gereksiz yer kullanımını en aza indirmektir. Konforlu ve ergonomik olması ise oldukça önemlidir. Bu sayede oturduğunuzda kendinize dinlenebilecek bir alan oluşturmuş olursunuz. Oturma şekliniz ise bir kanepeye göre daha savruk olacağından bu sizin ayaklarınız açısından da faydalı olacaktır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim