Makaleler » Blog » Oturma Odası Düzenlemesi İçin Tasarımcı İpuçları

Oturma Odası Düzenlemesi İçin Tasarımcı İpuçları

Oturma odaları farklı insanlar için farklı amaçlara hizmet eder. Bazı evlerde ana toplanma alanı olurken, bazılarında ise sadece misafir geldiğinde kullanılan bir oda işlevi görür. Her iki durumda da, oturma odası mobilyalarını düzenlemeye çalışırken ortaya çıkan bazı sorunlar olabilir. Bu makalemizde oturma odası düzenlemesi için tasarım ipuçları vermeye çalıştık.

Oturma Odası

Oturma odası mobilyalarını düzenlerken hatırlanması gereken birkaç önemli nokta vardır:

İlk olarak odanın odak noktasını belirleyin ve etrafına mobilyalar yerleştirin. Bazı odalarda  odak noktası şömine veya pencere gibi var olan bir detay iken bazı odalarda ise televizyon  gibi bir seyir alanı olabilir.

Oturma odasında sohbet alanı oluşturmak için mobilyalar önemlidir. Mobilyaların yerleşimi yapılırken insanlar birbirleriyle zorlanmadan rahatça konuşabileceği hesaplanmalıdır. Oda büyükse, birkaç farklı sohbet alanı oluşturabilirsiniz.

Oda içerisinde insanların rahat hareket etmeleri ve geçebilmeleri için yeterli alan bırakmalısınız. Özellikle koltuklar duvardan uzaklaştırılmalıdır. Bir mobilyanın duvara değiyor olması yapılan en büyük hatadır. Çünkü parçaları birbirine yakın olarak konumlandırmak yukarıda bahsettiğimiz gibi daha samimi bir sohbet alanı oluşturulmasını sağlayacaktır.

Mobilya Ölçüleri ve Yerleşimi

Oturma odası düzeninde mobilyaların boyutları çok önemlidir. Hiç kimse odayı dolduran mobilyalar tercih etmek istemez. Bu nedenle mobilyanızı satın almadan önce boyutlarını göz önünde bulundurun.

Halı oturma alanlarını tanımlamanın harika bir yoludur, ancak insanların oturma odasında yaptığı bir numaralı hata, çok küçük bir alan halısı kullanmaktır. Tüm mobilyaların halının üzerine rahatça oturabilmesi gerektiğini unutmayın.

Sehpalar genellikle sohbet alanlarının merkezinde bulunan pratik parçalardır. Kullanmayı tercih ederseniz, yüksekliğin kanepe ve etrafındaki sandalyelerin oturma yüksekliğinden biraz daha düşük olması gerektiğini unutmayın. Masanın uzunluğu da kabaca kanepenin uzunluğunun yarısı ila üçte ikisi kadar olmalıdır.

Yan sehpalar genellikle sonradan akla gelir, ancak önemlidirler. İhtiyacınız olan sayı, ne kadar oturma alanınız olduğuna bağlı olacaktır. Herkes ayağa kalkıp bir masaya doğru yürümek zorunda kalmadan içeceğini rahatça sehpaya koyabilmelidir.

Kanepenin her iki tarafında ve iki sandalye arasında birer tane sehpa bulundurmaya çalışın. Mobilya düzeninde anahtar, odayı aşırı doldurmadan yeterli alana sahip olmaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim