Makaleler » Blog » Sudan Kabaran Mobilya Nasıl Düzelir?

Sudan Kabaran Mobilya Nasıl Düzelir?

Su değdiğinde veya döküldüğünde kabaran mobilyalar birçok kişinin korkulu rüyası olabilir. Özellikle ahşap mobilyalarda rastlanması mümkün olan bu durum için birçok çözüm aranmaktadır.

Suda kabaran mobilyalar uzun süre bir suya maruz kalınca bu hale gelebilir. Aynı zamanda anlık bir su ektisi ile kabaran ve hemen müdahale edilmesi gereken mobilyalar da bulunmaktadır.

Bu süreçte suda kabaran mobilya nasıl düzelir ve ne yapılmalıdır gibi birtakım sorular sorulmaktadır. Kabaran mobilya için sakin olmak oldukça önemlidir. Çünkü yapılması gereken işlemler hassastır ve bir sıralaması bulunmaktadır.

Hali hazırda şişen ve kabaran mobilyalar, kötü bir görüntü oluştururken, bu durum kullanım zorluğunu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle bir ihtiyaç olarak da kabaran mobilyayı düzeltmek önemlidir.

Mobilyayı Kurutun!

Suyla temas ettiği için kabaran mobilyalara uygulanması gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Ancak tüm bu işlemleri yapmadan önce bu işi yapacak kişinin korunması önemlidir. Korumak adına elleri ve yüzü çevreleyen birtakım ürünler kullanılabilir.

Özellikle malzemeden çıkacak toz ve talaş gibi parçalar solunumu etkileyeceğinden ağıza maske tercih edilebilir. Göze bir gözlük ve ellere bir eldiven kullanıldığı takdirde daha başarılı bir kurutma işlemi yapılması mümkün olacaktır. Bu aşamanın ardından mobilya kurutma işlemine geçilmesi gerekmektedir.

Mobilya hava alacak bir noktaya konulmalıdır. Eğer yaz mevsimi ise dışarıda olması bir avantajdır. Ancak kış mevsimi ise bu durumda klima ya da birtakım ısıtıcılar ile en hızlı şekilde kurutmak önemlidir.

Kurutma Sonrası Yapılması Gerekenler

Kurutma ile işlem tamamlanmaz çünkü mobilya kabarmıştır ve düzeltilmesi oldukça önemlidir. Kurutmanın ardından mobilyayı birkaç gün gözlemlemek ve küf sürecini takip etmek önerilmektedir. Olası bir küp durumunda çamaşır suyu ve su karışımı tercih edilmektedir.

Mobilya kalıbı yüzeyden çıkacaktır ve ardından zımparalama yapılacaktır. Parça çıktıktan sonra görünen kötü görüntü ancak bu şekilde önlenebilir. Zımparalama ile birlikte ortaya çıkan talaşların da temizlenmesi gerekmektedir.

Mobilya yağı da kullanılarak bu süreç tamamlanabilir. Suda kabaran mobilya nasıl düzelir sorusu için birçok aşama en doğru şekilde uygulanmalıdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim