Makaleler » Blog » Sunta ve MDF Nedir? İkisi Arasındaki Fark Nedir?

Sunta ve MDF Nedir? İkisi Arasındaki Fark Nedir?

Sunta ve MDF Nedir? İkisi Arasındaki Fark Nedir? 


Sunta, MDF, suntalam veya MDF lam işte bu kelimeler. Çok hâkim olmasak da yeni bir mobilya almak istediğimizde en çok karşılaştığımız kelimeler oluyor. Çoğumuzun sunta ya da MDF nedir? Bilmediğimiz açık. Bunun için biz de MOBSET olarak bu makalemizde bilmeyenler ve daha anlaşılır olmasını isteyenler için sunta ve MDF nedir? İkisi arasındaki fark nedir? Bu konuya açıklık getirelim istedik. 


Sunta Nedir? 
Halk arasında bilinen adıyla sunta ya da yonga levha ilk olarak bunun anlatarak başlayabiliriz. Sunta, odun talaşı gibi atıklar bir araya getirilerek üretilir. Birleştirme esnasında çeşitli kimyasallar kullanılır ve daha sonrasında özel makinelerde preslenerek bu talaş levha olarak çıkar. Suntanın bilinmeyen bir ismi de LDF yani Lower Density Fiberboard’ dır. Bu kelime düşük yoğunlukta olan lif anlamına gelir.  Sunta ahşap keresteye alternatif olması açısından üretilmiştir. Bu işlemde canlı bir ağaç kullanılmamış olduğundan dolayı suntanın zaman içinde şekil değiştirmesi söz konusu değildir. Ahşaba göre üretim maliyetinin daha düşük olması sunta ile yapılmış olan mobilyaların fiyatlarının da ucuz olmasına imkân sağlamıştır. Sunta ham halinden suya, toza ve neme karşı dayanıklı olmasını sağlamak amacıyla kaplanır ve buna da lamine işlemi yani suntalam hali denir. Suntalam farklı renklerde üretilebilir. Mobilyada, panel yapılarda veya bölmeli duvarlarda sıklıkla kullanılmaktadır.  
Buraya kadar sunta hakkında detaylı bilgi verdiğimizi düşünüyorum. Konumuz sunta ve MDF arasındaki fark nedir? Olduğundan dolayı MDF’nin de ne olduğuna basit bir şekilde bakalım. 


MDF Nedir? 
MDF orta yoğunlukta olan bir levhadır. % 90’ ı odundan oluşan MDF doğada hazır olarak bulunmaz. İnsanlar tarafından yapılan MDF ahşap liflerinin sıkıştırılmasıyla elde edilir. Sert ya da yumuşak olan ahşap kalıntıları iyice parçalandıktan sonra lifleri alınarak yüksek ısı ve basınçla birlikte mum ve reçine haline getirilir ve sonrasında levha halini alır. Levhaların suya ve neme dayanıklı olması için makineler aracılığıyla üzerine kaplama yapılarak yanmaz ve su geçirmez özellik kazandırıldığında MDF lam adı verilir. 
Her iki malzemenin açıklamasını yaptıktan sonra geldik asıl konumuz olan sunta ve MDF arasındaki farkın ne olduğunu anlatmaya.  


Sunta ve MDF arasında ne fark var? 
MDF yapılırken kalın ağaçların kalıntıları ve odunun reçine ile tutkalla karıştırıldıktan sonra yüksek ısı ve basınç altında preslenmesi yapılır. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi odun talaşından yapılan suntaya göre daha dayanıklı olan bir malzemedir. Bu da MDF’den yapılmış olan bir mobilyanın daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz. 
MDF sıkı doldurulmuştur, sunta arasındaki boşluklar daha çoktur. Bu özellik MDF’ yi daha dayanıklı yapar. 
MDF sıkı birleştirilmiş olduğundan dolayı suntadan daha hafiftir. Dolayısıyla MDF’nin kırılması suntaya göre daha düşüktür. 
Suntadan yapılmış olan bir malzeme dayanıksız olmasından dolayı kurulduktan sonra tekrardan söküldüğünde yeniden kurulması zordur. Sunta darbelere karşı dayanıklı olan bir malzeme değildir. Doğal olarak suntadan yapılmış bir eşyanın nakliye esnasında zarar görmesi muhtemeldir. 
MDF’de renk seçenekleri suntaya göre daha fazladır. Üstelik MDF akrilik boya kullanılarak istendiğinde farklı bir renge de boyanabilir. Sunta üzerinde boya istenildiği gibi durmayacağından genellikle kaplama yapılarak boya görünümü verilir. 
Sunta nem ve suya karşı hassastır. Bu nedenle suyla temas ettiğinde genişleyerek bükülmeye başlar. Mobilya üretilirken MDF suntaya göre daha fazla tercih edilir. 
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerden yola çıktığımızda sunta ile MDF arasında tüketicinin görebileceği fark fiyatıdır. Suntadan yapılmış olan eşyalar MDF’ye göre daha ucuzdur.  
https://www.mobilyaseti.com/  
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim