Makaleler » Blog » Yatak Odası Fikirleri 2023

Yatak Odası Fikirleri 2023

Yatak Odası Fikirleri 2023


Uzmanlar evde yaşamın üçte birinin yatak odasında geçirdiğini söylüyor. Eğer bu iddialar doğruysa yatak odasında yeni bir değişim yapmanın zamanı gelmiş demektir. İyi bir yatak odası oluşturma fikrinin temelinde yatağınız ve mobilyalarınız olacak. Bu nedenle değiştirmek ve yenilemek istediğiniz yatak odası konusunda aşağıda bahsedeceğimiz detayları mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
Ortalama olarak, yatak odası boyutları 14x15 m2 ile 22x20 m2 arasında değişebilir. Ancak yatak odanızın boyutlarını istekleriniz ve ihtiyaçlarınız belirleyecektir. Doğru mobilya ve tasarım ipuçlarıyla daha küçük bir yatak odasını daha ferah hissettirebilirsiniz:


Alan Değerlendirmesi Yapın
Yatak odanızı planlarken dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Öncelikle, tamire ve onarıma ihtiyacınız olacak mı? Eğer yatak odası oluştururken bazı ufak tamirat dokunuşları da yapmanız gerekecekse o zaman işler biraz daha değişebilir. Mesela gömme bir dolap ya da ebeveyn banyosu yaptırmayı düşünüyor musunuz?


Hedefinizi Belirleyin
Odanızı tasarlarken, sahip olduğunuz alanın kullanımını önceden planlamak şarttır. Kişisel alanınızda dinlenmek için bir oturma alanı ister misiniz? Yoksa rahat bir uyku köşesi mi istersiniz? Bir masa ve sandalye için ayrı bir alana ne dersiniz? Tasarım hazırlanırken ortaya çıkabilecek olan boşluğa neyin sığacağını düşünerek planlamanızı yapmalısınız. Bu her köşeyi doldurmanız gerektiği anlamına gelmemeli. Odayı olabildiğince açık tutun ve günlük alışkanlıklarınızı veya rutininizi aklınızda bulundurun. 


Yatak Odası Dolapları
Yatak odanızın boyutu ne olursa olsun birçok tasarım seçeneğiniz vardır. Ancak akılda tutulması gereken şey, dolap ve yatak odası arasında ne kadar mesafe bırakmanız gerektiğidir. Eğer dolaplar arasında bir denge kurmakta zorlanıyorsanız, nelerden ödün verebileceğinizi düşünün. 


Çok Amaçlı Mobilyalar Kullanın
Doğru mobilya parçaları ile büyük bir dolaba ihtiyacınız olmayabilir. Çok amaçlı mobilyalar daha küçük alanlar için harika seçenektir, ancak mobilya satın almadan önce yatak odanızın boyutlarını kontrol edin.


Rahatlamak İçin Yatak Odası Fikirleri
İyi bir yatak odası tasarımı, dinlenme saatlerden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ve size rahatlamak, gevşemek ve ertesi güne hazırlanmak için sakin bir alan sağlayacaktır. Yatak odası  dünyanın kaygılarından kaçmak için mükemmel bir alandır. Bu nedenle yatak odanızda bir okuma, dinlenme ya da film izleme köşesi oluşturabilirsiniz. 
Duvarları boyamak için yumuşak bir mavi tonu seçebilirsiniz. Uzmanlara göre mavi renk kan basıncını ve kalp atış hızını düşürerek uyku yeteneğinizi geliştiriyor.
Tül perdeler, gün boyunca aydınlık ve havadar bir yatak odası oluşturur ancak çok fazla doğal ışığı içeri aldığı için uyumak için iyi olmayabilir. Kalın ancak şık perdeler hem dekorunuzu sağlayacak hem de gün ışığının içeri girmesine izin vermeyecektir. Bu da gündüz yatsanız bile size dinlenmiş hissi verecektir.
Aydınlatma yaparken de dikkat etmeniz gerekir. Günümüzde ayarlanabilir lambalar ve avizelerin olduğunu biliyoruz. İçerideki ışığın durumuna göre aydınlatmayı daha keskin ya da daha sönük yapabilirsiniz. 
Yatak odanızı döşerken, size keyif verenleri seçin ama aşırıya kaçmayın. Çok fazla aksesuar aşırı uyarıcı olabilir ve gevşemenizi zorlaştırabilir. 
Dekoratif aynalar odanın geniş ve aydınlık kalmasını sağlar.


Yatak Odası Tasarımınızı Vurgulayın
Şık bir yatak odasını hayal edebiliyor musunuz? MOBSET tasarım danışmanları her evin ihtiyacı olan şık yatak odası koleksiyonlarıyla hizmet vermektedir. Bu zamana kadar aradığınız bir tasarımı bulamamışsanız o zaman sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Farklı modellerimizle size en iyi ve en kaliteli tasarımları sunuyoruz.
Detaylı bilgi için : https://www.mobilyaseti.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim