Makaleler » Blog » Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ancak çoğu insan renklerin iyi ve kötü enerjisini bilmeden hareket ediyor. Bunun için yatak odalarında kullanılan renkler ise gelişi güzel seçiliyor. Biz bu makalemizde evin en önemli alanlarından olan yatak odaları için hangi renkleri tercih etmek gerekiyor belirtelim istedik.

Açık Renklerin Etkisi

Yatak odasında kullanılacak renkler konusunda seçici olmak gerekiyor. Örneğin beyaz rengin aşırı derecede kullanılması odanın bir hastane odası havasına bürünmesine neden olacaktır. Bu nedenle beyaz kullanmayı tercih ediyorsanız orantıya dikkat etmeniz gerekir.
Açık renkler bir odanın büyük ve ferah görünmesini sağlayan hilelerin başında geliyor. Ancak bu mutlaka beyaz rengi seçeceğiniz anlamını taşımıyor. Ufak ayrıntılar kullanılarak odanın içerisine ekleyeceğiniz canlı ve parlak renkler sabah uyandığınızda kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Yatak odasının fazla renkli ya da fazla parlak olması dinlenmenizin de önüne geçecektir.
Her rengin kendisine has bir doğal ışıltısı vardır. Örneğin yeşil, mavi, sarı ve mor renkler yoğun bir enerjiye sahip olduğu için sizi kendine çekecek bir etki yaratacaktır.
Günün en sonunda gördüğünüz yatak odanız dinlenmek ve güne daha güzel uyanmak için çok önemlidir. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde sıkıntı duymanız mümkün değildir. Bu nedenle yatak odası dekoru yaparken bulunduğunuz ortamdaki renklerin enerjisini çok iyi düşünerek hareket etmeniz gerekiyor.
Aşağıda belirttiğimiz renkler şık bir yatak odası oluşturmada yardımcı olurken huzurlu bir uyku çekmenize de yardımcı olacaktır.
Yeşilin Doğallığı
Yeşilin hangi tonu olursa olsun doğayı hatırlatır. Yeşil tazelik ve sakinlik demektir. Bu nedenle yatak odanızda kullanmanız gereken renklerin başında yeşil geliyor. Özellikle pastel tonlarındaki yeşil odanızda şık bir görüntü oluşturacaktır. Seçtiğiniz yeşil tonu açık olacaksa bu durumda tek bir duvara kullanmanız daha mantıklıdır. Duvarların dışında tekstil ürünlerinizi de ufak detaylarla hareketlendirebilirsiniz.
Sonsuz Mavi
Mavi derinliğin ve sonsuzluğun simgesidir. Gökyüzünü hatırlattığı gibi denizi ve geceyi de anımsatabilir. Mavinin birden fazla tonu vardır ve her tonunun insana huzur verdiğini söyleyebiliriz.  Yatak odasında mavi ve tonlarını kullandığınızda şık bir görüntü elde edebilir ve derin bir uykuya dalabilirsiniz. Koyu bir mavi kullanmak istiyorsanız tek duvar olmasına dikkat etmelisiniz.
Mor Asalet Demektir
Mor herkes tarafından ağır bir renk olarak bilinir ve bu özellikte ona asalet katar. Yatak odasında mor rengini kullandığınızda romantizmi de harekete geçirmiş olursunuz.
Gri Zarafettir
Gri son 10 yılın en çok tercih edilen renkleri arasında bulunuyor. Zarafet ve sakinliği temsil eden gri, özellikle yatak odasında rahatlıkla kullanılabilir. Yatak odasında gri kullanmak istiyorsanız açık renkler olmasına özen göstermelisiniz. Siyaha kaçan griler tek duvarda şık durabilir ancak odanın genelinde olduğunda ağır bir görüntü yaratır.


Yatak Odasında Hangi Mobilya Kullanılmalı?


Yatak odasında canlı renkleri kullanmak yerine pastel tonlara önem vermelisiniz. Pastel ahşapla birlikte kullanıldığında güzel sonuçlar verebilir. Doğa ile özdeşleyen mobilyalar kullanıyor olmanız ise size tüm gece boyunca iyi bir uyku çekebilme imkanı sağlayacaktır.
Göz yormayan ve huzur veren tonlar mobilyalarınızla uyum sağlarken kullanacağınız aksesuarlarında hareketli olmamasını sağlamalısınız. Yatak odasında illa canlı renkler kullanmak istiyorum diyorsanız yatak örtünüzü ve yastık gibi detaylarınızı tercih edebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman değiştirebilme imkânı yakalamış olursunuz. Bu da yatak odasındaki geçişleri dengeleyebilmenize imkan sağlar.
Farklı yatak odası takımları için https://www.mobilyaseti.com adresimizi ziyaret edebilir ve ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim